Przepisy odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych, nakładają obowiązek złożenia do urzędu skarbowego zeznania podatkowego odnośnie wysokości osiągniętego w poprzednim roku podatkowym dochodu. Deklarację należy złożyć do 30 kwietnia kolejnego roku.

Czas składania deklaracji podatkowych zbliża się do nas nieuchronnie. Większość osób z pewnością zdecyduje się na rozliczenie na formularzu PIT 37, ponieważ stanowi on najpopularniejszy druk, który dotyczy większości podatników. Każda osoba składająca PIT 37 w urzędzie skarbowym ma obowiązek wykazać w nim ogół swoich dochodów. Dlatego niezwykle istotne jest, abyśmy wiedzieli dokładnie z jakich źródeł uzyskaliśmy swoje dochody, aby móc je później przedstawić we właściwych rubrykach tegoż formularza.

 Jakie kary czekają podatnika, który nie rozliczy się ze wszystkich swoich dochodów ? 

Nie warto ukrywać żadnych swoich dochodów, które uzyskaliśmy z tytułu wykonywanej pracy. Podatnik, który będzie chciał ukryć jakiekolwiek dochody, musi mieć na uwadze, że urząd skarbowy bardzo dokładnie sprawdzić jego PIT 37, a jego samego mogą czekać poważne, przede wszystkim finansowe konsekwencje. Jeżeli nasz urząd skarbowy dowie się, że zatailismy chociażby niewielką część naszego dochodu, wtedy zostanie rozpoczęta procedura kontroli podatkowej, a na nas, jako podatników zostanie nałożona kara w wysokości 75% kwoty zwartej w PIT. Oprócz kary pieniężnej może nas czekać proces karno – skarbowy, wszczynany przez fiskus. Będziemy musieli wtedy stawić się w sądzie i wszytko dokładnie wyjaśnić. Ostateczną karą dla podatnika, który zataił swoje dochody może być kara pozbawienia wolności, która w tym wypadku może wynosić nawet 5 lat. Oprócz tego może on otrzymać także grzywnę, która wynosi 720 stawek dziennych. Jeżeli podczas kontroli urząd skarbowy nie znajdzie żadnych nieprawidłowości w rozliczeniu dochodu przez podatnika, będzie musiał wydać decyzję o umorzeniu całego postępowania, ze względu na tak zwany brak przedmiotowości sprawy.

Od kary za nierozliczenie się ze wszystkich dochodów można się skutecznie uchylić. Jeżeli podatnik przyzna się do zatajenia części swojego dochodu i w sposób samodzielny wykaże go w korekcie PIT 37, nie zostanie nałożona na niego kara. Dlatego też warto za wczasu wypełnić odpowiednio korektę zeznania, dzięki której unikniemy kary finansowej. Nie zostanie w tym wypadku rozpoczęte postępowanie karno – skarbowe. Niezwykle istotne jest, aby taką korektę dostarczyć do urzędu jeszcze przed tym, kiedy urząd skarbowy rozpocznie całą procedurę, ponieważ wtedy nie będzie już możliwości wyrażania jakiejkolwiek skruchy i zostanie wymierzona kara. Jeśli nasze dochody zostaną ujawnione już w trakcie postępowania to nie możemy liczyć na żadną ulgę.

Podsumowując powyższy artykuł warto zaznaczyć, że każda próba zatajenia swoich dochodów przed urzędem skarbowym może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje dla podatnika. Nie warto tego robić, ponieważ może nas czekać bardzo długa i problematyczna kontrola skarbowa, która może skutkować nałożeniem wysokich kar finansowych, lub nawet pozbawieniem wolności.

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!