Kryptowaluty a księgowość

 

Polskie prawo w żaden sposób nie reguluje handlu i obrotu kryptowalutami. Ministerstwo Finansów w piśmie do Marszałka Sejmu potwierdziło jednak, że obrót i dokonywanie transakcji przy pomocy wirtualnej waluty nie narusza żądnych przepisów polskiego prawa. Wiadomo też powszechnie, że każda stała działalność gospodarcza powinna być opodatkowana i zarejestrowana, więc jak to jest z tym np. BitCoinem? Czy można sobie bezkarnie go wydobywać, kupować i sprzedawać, czy trzeba nam do tego działalność gospodarczą i księgowanie zysków?

Co to jest BitCoin?

Jak już powiedziano powyżej jest to waluta wirtualna, zwana kryptowalutą. Istnieją oczywiście inne kryptowaluty, ale dla przykładu posługiwać będziemy się tą najpopularniejszą i pierwszą na świecie. Nie ma swojej reprezentacji w postaci monet, czy też banknotów, ale ma swoją wartość, która od początku regularnie i niemalże statycznie rośnie.

Kryptowaluta jest wydobywana. Nie emituje jej żadna instytucja typu Bank. Wydobywa się BitCoin poprzez obliczanie skomplikowanych formuł matematycznych przy pomocy swojego komputera lub specjalnie do tego skonstruowanych urządzeń. Powstają nawet specjalne kopalnie – farmy wyspecjalizowane w wydobywaniu tej najpopularniejszej kryptowaluty.

Całość opiera się na technologii blockchain służącej do wymiany informacji o zawartych transakcjach i wydobytych monetach. Procesy te są zabezpieczone przed fałszowaniem i na nie niepodatne, ponieważ kolejność wykonywania działań raz zapisana, jest nieodwracalna. Jest to zatem system bardzo bezpiecznych i niemożliwych do podrobienia transakcji.

Regulacje prawne kryptowaluty w Polsce

W Polsce żadna kryptowaluta nie została uznana jeszcze za walutę, ani za pieniądz elektroniczny! Co ciekawe, chociaż wirtualna waluta nie jest regulowana prawnie poprzez jakąkolwiek ustawę albo rozporządzenie, to rodzi zyski, które winne być opodatkowane – czyli powstaje zobowiązanie podatkowe.

W sprawie kwestii nieuregulowanych żadnymi szczególnymi przepisami wyroki wydaje Wyższy Sąd Administracyjny. Są to zazwyczaj wyroki indywidualne, ale ich treść wcale nie dziwi i coraz bardziej oczywiste staje się opodatkowanie kryptowalut.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć też, czy księgować daną działalność związaną z BitCoinem i innymi coinami. Najlepszym rozwiązaniem jest poprosić o indywidualną interpretację podatkową na drodze oficjalnej, co da nam zabezpieczenie przed ewentualnym procesem lub wezwaniem do zapłaty zaległych podatków. Postępowanie według uzyskanej interpretacji sprawi, iż będziemy czyści, a ewentualną winę przełoży to na osoby wydające stosowne opinie.

Nasza interpretacja przepisów każe nam księgować wszelką działalność przynoszącą zyski. Należy tu jednak dodać, że musi to być proceder stały, a nie jak w większości przypadków okazjonalny. Jeżeli myślimy uczynić z wydobycia i/lub obrotu wirtualnymi walutami główne źródło utrzymania, prawdopodobnie w opinii urzędników i Sądu Administracyjnego nie będzie się nasza działalność różniła niczym od zwykłej firmy – ot choćby sprzedawanej skarpetki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Stronę taxo-krypto.pl wyszukiwano po słowach:

bitbay a podatek bitbay podatek bitbay podatek 2017 bitcoin a urząd skarbowy bitcoin i podatki bitcoin jak rozliczyć bitcoin podatek dochodowy biuro rachunkowe bitcoin biuro rachunkowe kryptowaluty jak rozliczyć dochód z kryptowalut jak zapłacić podatek od kryptowalut kryptowaluty a podatki kryptowaluty a urząd skarbowy kryptowaluty i podatki kryptowaluty jak rozliczyć księgowość bitcoin księgowość kryptowalut podatek bitcoin 2017 podatek dochodowy od kryptowalut podatek kryptowaluty 2017 podatek od bitcoin podatek od bitcoina podatek od gry na giełdzie podatek od kopania kryptowalut podatek od krypto podatek od kryptowalut podatek od sprzedaży bitcoina podatek od zarobku na kryptowalutach podatek od zysku bitcoin podatek od zysku kryptowaluty rozliczanie bitcoin rozliczanie dochodu z kryptowalut rozliczanie kryptowalut rozliczanie sprzedaży kryptowalut stawka podatku od kryptowalut w jaki sposób rozliczyć kryptowaluty