Kryptowaluty pojawiły się kilka lat temu na ustach całego świata po niespodziewanym sukcesie bitcoina, czyli nadrzędnej obecnie kryptowaluty. Na wstępie należy sobie powiedzieć czym są kryptowaluty i dlaczego powstały.

Bitcoin traktuje się jako pierwszą poważną kryptowalutę, która rozpędziła karuzele zainteresowania wokół tej alternatywnej formy reprezentowania wartości. Zaletami bitcoina są przede wszystkim:

  • Ograniczona ilość ( Bitcoin dzieli się tylko konkretną ilość razy co ma w założeniu zapobiegać jego inflacji )
  • Bezpieczeństwo płatności ( Bitcoin to program komputerowy a jego jednostki są reprezentowane przez kod, który udostępniamy płacąc za produkt)
  • Uniezależnienie od kursów walut narodowych
  • Brak wpływu polityki danego państwa na realną wartość bitcoina
  • Brak organu regulacyjnego mającego pieczę nad tą kryptowalutą (jej wartość reguluje rynek)

Podsumowując, bitcoin to jedynie kod komputerowy reprezentowany przez określoną liczbę pojedynczych jednostek, mających w założeniu poprawić bezpieczeństwo płatności internetowych i zapewnić uniezależnienie kapitału od wartości jaka jest reprezentowana przez waluty narodowe.

Co zmieniło się w podejściu do kryptowalut?
Ogromne zainteresowanie jakie wzbudził Bitcoin sprawiło że zyskał on w krótkim czasie bardzo na wartości przez co zwrócił on uwagę spekulantów. W efekcie bardzo dużego zainteresowania nim bańska spekulacyjna rosła aż do momentu ostatnich załamań na rynku i wycofywania się inwestorów. Rola Bitcoina z czysto użytkowej formy parawaluty zmieniła się w narzędzie inwestycyjne do zabezpieczenia kapitału. Obecnie myśli się nad tym co stanie się w przyszłości z Bitcoinem, oraz w którą stronę pójdzie. 

Bitcoin za parę lat… jak będzie wyglądała wartość najpopularniejszej kryptowaluty?

Obecna wartość bitcoina była przerostem formy nad treścią i raczej nie będzie ona już wzrastać a raczej powoli stabilizować i w konsekwencji czego ustanie na względnie normalnym poziomie. Należy jednak przyznać, że wartości bitcoina nie reguluje nic poza zainteresowaniem jakie wokół niego występuje ( im więcej ludzi chce mieć Bitcoina i nim płacić, tym droższy się stanie), więc jeżeli osoby, które obecnie kupowały bitcoina dalej będą to robić. to jego wartość będzie wzrastać. Jako forma zachowywania wartości sama kryptowaluta jest bardzo dobrym pomysłem i w przeciwieństwie do złota nie da się jej praktycznie ukraść, więc w niedalekiej przyszłości. jeżeli ludzie stracą zaufanie do banków i kolejnych walut będą mogli przejść na bitcoina bez obaw o swój majątek. 

Co z innymi kryptowalutami?

Pozostałe kryptowaluty po chwilowym załamaniu się bitcoina przeżywały swoją hossę i mocno zyskały na wartości. Taki trend może utrzymać się do pewnego momentu. po czym ich wartość podobnie jak bitcoina ustabilizuje się w mniej więcej równych wartościach. Jeżeli w przyszłości użytkowość bitcoina wzrośnie to zapewne inne kryptowaluty pójdą jego śladem i będą służyły jako pełnoprawny środek płatniczy.

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!